Украина избра претставничка за Евросонг, па ја дисквалификува заради настапи во Русија

Украина избра претставничка за Евросонг, па ја дисквалификува заради настапи во Русија

Ана Корсун, позната по уметничкото име Марув, дисквалификувана е од Евросонг само неколку часа по изборот за претставничка на Украина на натпреварот за најдобра песна на Европа.

Со песната „Siren Song" Ана Корсун ја освои публиката и победи на Видбир, украинскиот избор на песна за Евровизија.

Набрзо потоа, неколку украински политичари се спротивставија на нејзиното заминување на Евросонг поради нејзините настапи по Русија. Националната телевизија на Украина ѝ понуди договор според кој Марув мора да ја одложи турнејата по Русија планирана за март и за април. Но, пејачката одби.

„Денеска имавме состанок со јавната телевизија и не успеавме да постигнеме договор. Победив со голема гордост и бев подготвена да ја претставувам својата татковина, а забраната за концерти низ Русија не е опција од принципиелни причини“, напиша Марув на Фејсбук.

Додаде дека не сака незиниот настап да биде во функција на промовирање на политичарите.

„Јас сум граѓанин на Украина, плаќам данок и искрено ја сакам својата земја. Не сакам преку мене да се собираат политички поени. Јас сум музичарка, а не лилјак во политичката арена. Сакам креативност без цензура“, порача Марув.

Својот став на Твитер ја сподели и Вјачеслав Кириленко, потпретседателот на Владата на Украина.

„Претставничката на Украина не може да биде уметничка која има турнеја по агресорска држава, има планови тоа повторно да го прави и при тоа не сфаќа дека тоа е неприфатливо“, напиша тој.

За сега не е познато кој место Марув ќе ја претставува Украина на Евросонг.

Споделување со вашите пријатели: