Три деца повредни при пад на минибус во провалија во Словенија

Три деца повредни при пад на минибус во провалија во Словенија
Три деца се повредени денеска откако минибус со девет патници падна во провалија во близина на словенечкиот град Нова Горица.

По несреќата, што се случила на патот меѓу местата Церкно и Долењи Новаки, една 18-годишна девојка со тешки телесни повреди со хеликоптер е префрлена в болница во Љубљана.

Според првичните податоци, се претпоставува дека виновник за несреќата е 54-годишниот возач на минибусот, кој наеднаш свртел в лево и возилото паднало 30 метри во провалија во густа шума.

Полицијата од Нова Горица соопшти дека патот за време на несреќата не бил лизгав, ниту имало снег или мраз.

Споделување со вашите пријатели: