Тимошенко го обвини Порошенко дека нуди 30 евра за глас

Тимошенко го обвини Порошенко дека нуди 30 евра за глас
Поранешната украинска премиерка, а сега кандидат на претседателските избори, Јулија Тимошенко, го обвини актуелниот шеф на државата Петро Порошенко за корупција.

Во интервју за АП, Тимошенко рече дека Порошенко, кој исто така учествува на изборите, ја користи функцијата за дополнително богатење.

Таа, исто така, изјави дека соработниците на Порошенко започнале кампања за поткупување гласачи со цел да го обезбедат неговиот реизбор.

Тимошенко тврди дека на гласачите им биле ветени 1.000 гривни (околу 31 евро), ако тие гласаа за Порошенко. Како што рече, таа побарала истрага од Министерството за внатрешни работи.

Изборите се одржуваат на 31 март. Портпаролот на портпаролот Свјатослав Чеголко не ги коментираше наводите. Анкетите покажуваат дека комичарот Володимир Зеленски, кој во една телевизиска серија имал улога претседател на државата, води во однос на Порошенко и Тимошенко.

Споделување со вашите пријатели: