Милан најскап европски клуб во зимскиот трансфер прозорец

Милан најскап европски клуб во зимскиот трансфер прозорец

Калчолигашот Милан во јануари купи засилувања во износ од 70 милиони евра, со што го зазема првото место по потрошени финансиски средства во Европа во зимскиот трансфер прозорец.

И покрај фактот што „росонерите“ внимателно ги следат правилата на УЕФА во врска со финансискиот фер плеј, тие ги купија Лукас Пакет и Кшиштоф Пјонтек, секој од нив чинеше по 35 милиони евра.

Во моментов тимот предводен од Џенаро Гатузсе е на четвртото место на италијанскиот шампионат со 35 бода од 21 натпревар

Споделување со вашите пријатели: