Амазон: Мемоарите на Мишел Обама попродавани од „Педесет нијанси сиво“

Амазон: Мемоарите на Мишел Обама попродавани од „Педесет нијанси сиво“
САД- Книгата на поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, се продава подобро од еротскиот бестселер „Педесет нијанси сиво“, објави „Амазон“.

Иако на пазарот е 65 дена, книгата „Бикаминг“ влезе меѓу највлијателните наслови на деценијата, објави „Си-ен-ен бизнис“.

Мемоарите на поранешната прва дама е најпродавана книга на „Амазон“ во последните 47 дена.

Книгата е објавена на 13 ноември и е поделена во три дела „Becoming Me“, „Becoming Us“ и „Becoming More“, а во неа експрвата дама пишува за своето детство, студентските денови, расизмот, бракот со поранешниот претседател на САД, Барак Обама, за нивните ќерки и искуството во политиката.

Од издавачката куќа „Рендом хаус“, која наводно платила 65 милиони долари за авторските права на мемоарите, соопштиле дека книгата е продадена во повеќе од 1,4 милион примероци само во првата недела од издавањето.

Книгата е преведена на 23 јазици, а освен во САД, на прво место е и во Финска, Норвешка, Данска, Германија, Португалија, Англија и во Сингапур.

Експрвата дама на САД Мишел Обама лани ја симна од врвот Хилари Клинтон, за жена на која најмногу и се восхитуваат, во годишната анкета на „Галуп“.

Мишел вчера наполни 55 години, а роденденот на социјалните мрежи и го честитаа сопругот Барак и поп-ѕвездата и пријателка Бијонсе.

Споделување со вашите пријатели: