Иванка Трамп, кандидатка од САД за шеф на Светска банка

Иванка Трамп, кандидатка од САД за шеф на Светска банка
Иванка Трамп, ќерка на американскиот претседател Доналд Трамп и поранешната амбасадорка на САД во ОН и Ники Хејли се меѓу кандидатите за функцијата претседател на Светска банка, објави „Фајненшал тајмс“.  Весникот не прецизира извор за информацијата.

На 1 февруари актуелниот претседател на Светска банка си заминува од функцијата, а времен шеф е Кристалина Георгиева. Таа не може да биде претседател на СБ бидејќи по правило претседател на таа банка е од САД.

Банката ќе прекине со разгледување кандидатури во средината на февруари, а изборот на нов претседател ќе биде во средината на април.

Споделување со вашите пријатели: