Ministria hesht për dëmshpërblimin e sopotasve
Ende asnjë përgjigje nga Ministria e Drejtësisë për dëmshpërblimin e banorëve të Sopotit të liruar nga burgu si të pafajshëm për rastin me shpërthimin në fshatin e tyre në vitin 2003. Kërkesa për dëmshpërblim përmes mbrojtës është paraqitur me 21 maj, por deri më sa sot nuk ka asnjë përgjigje nga dikasteri i drejtësisë. Avokati i familjarëve, Vullnet Paçuku i bënë thirrje ministrisë së drejtësisë që të del me përgjigje, pasi në të kundërtën pala mbrojtëse do të ngrejë padi në Gjykatën Civile për kompensimin e dëmit...
Maqedoni, Revizioni Shtetëror 7 muaj pa drejtor
Revizioni shtetëror tashmë 7 muaj është pa drejtor. Ndonëse në fillim të vitit Kuvendi shpalli konkurs për zgjedhjen e njeriut të parë të Entit shtetëror të revizionit dhe procedura tashmë ka përfunduar, shtatë muaj kjo pikë assesi të mbërrijë në rend dite në Komisionin për zgjedhje dhe emërime me të cilin kryeson deputeti Ilija Dimovski. Ai shkurt në bisedë telefonike për Alsat Mparalajmëroi se pika për emërimin e revizorit shtetëror do të vihet në rend dite pasi të emërohen anëtarët e KSHZ-së që për momentin ë...
Osmani: Opozita duhet të kuptojë se Maqedonia nuk të ardhme pa BE-në dhe NATO-n
Zëvendës Kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, konsideron se kundërshtimi i opozitës ndaj marrëveshjes për çështjen emrit me Greqinë, i cili, siç thotë ai është marrëveshje për gjeneratat e ardhshme, dhe jo për zgjedhjet e ardhshme, do ta komplikojnë situatën politike në vend. Por, ende shpreson se OBRM-PDUKM-ja do të kuptojë se vendi nuk ka të ardhme pa BE dhe NATO dhe se ashtu do të veprojë. Megjithatë, ai është i bindur se pa përkrahjen e opozitës, procesi mund të mos jetë i suksesshëm, para gjith...
LSDM: Vendimi i qytetarëve në referendum do të jetë i obligueshëm
"Me marrëveshjen e arritur mes Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Maqedonisë është hequr pengesa e Maqedonisë të fitojë ftesë për anëtarësim në NATO dhe të fitojë datë për fillim të bisedimeve me BE-në në vitin 2019. Me marrëveshjen, Maqedonia fiton të ardhme, kurse qytetarët e Maqedonisë fitojnë jetë më të mirë”, thuhet nga partia e LSDM-së. Ata thonë se çështjet për anëtarësim në NATO dhe BE dhe marrëveshja e arritur në Prespë janë çështjet më të rëndësishme për të ardhmen e Maqedonisë. “Çështjet pë...
Në Prilep një polic është gjetur i vdekur me plagë në kokë dhe pistoletë zyrtare në dorë
Prokurori kompetent publik i Prokurorisë Themelore Publike Prilep me ekipin e  krim-teknikës pranë SP Prilep, kreu kontroll  në vendin në afërsi  të rrugës lokale për në fshatin Belovodino – fshati Dren, ku dje pasdite ishte gjetur i vdekur nëpunësi policor 45 vjeçar i punësuar në stacionin policor në Prilep, transmeton Medial.mk. Siç informojnë nga Prokuroria Themelore Publike, personi është gjetur  në pozitë të shtrirë pranë automjetit të tij, me plagë në kokë  dhe pistoletën në dorë. Megjithatë prokurori publ...